Rekrutacja na studia 2024/2025

Znamy już harmonogram rekrutacji oraz limity przyjęć na pierwszy rok studiów rozpoczynających się w semestrze zimowym 2024/25. Oto, jak będzie wyglądać tegoroczna rekrutacja na PŁ.

Na maturzystów czeka 5429 miejsc. Dodatkowe 727 miejsc PŁ zarezerwowała dla cudzoziemców.

Nowości w rekrutacji

Największą niespodzianką dla kandydatów będzie wprowadzenie priorytetu przy wyborze kierunków studiów. W tegorocznej rekrutacji kandydaci będą mogli wybrać maksymalnie cztery kierunki, a jednemu z nich będą musieli nadać priorytet - to na ten kierunek będą brani pod uwagę w pierwszej kolejności. Kandydat będzie mógł zobaczyć, czy został zakwalifikowany na wybrany kierunek, czy też znajduje się na liście rezerwowej.

Warto podkreślić, że wzorem poprzedniego roku PŁ honorować będzie w rekrutacji tytuł zawodowy technika, który będzie przeliczany na punkty zamiast przedmiotu do wyboru, branego pod uwagę w kwalifikacji. Umiejętności zawodowe kandydatów są dla uczelni bardzo cenne, gdyż wpisują się w wiele kierunków, które posiadamy w Politechnice Łódzkiej.

Bogata oferta edukacyjna

Oferta obejmuje 55 kierunki studiów na studiach I stopnia. Na studia I stopnia uczelnia planuje przyjąć 4184 osób, w tym większość, bo aż 3799 na studia stacjonarne. Zaplanowana liczba miejsc na studiach drugiego stopnia wynosi 1245, w tym 830 przygotowano na studia stacjonarne i 415. miejsc na studia niestacjonarne.

Na najbliższą rekrutację Politechnika Łódzka zatwierdziła także trzy nowe kierunki studiów. Są to:

• Tekstronika – studia I stopnia na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.
  • Inżynieria procesów przemysłowych – studia I stopnia na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.
  • Materiały i technologie przyszłości – studia I stopnia na Wydziale Mechanicznym.

Harmonogram rekrutacji

Rekrutacja elektroniczna rozpocznie się 18 czerwca i zakończy 10 lipca.15 lipca odbędzie się sprawdzian uzdolnień plastycznych na kierunki: architektura, architektura - j. angielski, a 16 lipca - na kierunki: wzornictwo, inżynieria wzornictwa przemysłowego. W tym roku wprowadzony zostanie jeszcze jeden punkt w harmonogramie - weryfikacja przez kandydatów uznanych i przeliczonych punków z matury. Jest on przewidziany 19 lipca 2024 r. w godz. 10.00-15.00.

20 lipca zostaną ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia oraz list rezerwowych (kwalifikacja z uwzględnieniem priorytetu). Kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia będą wówczas mogli potwierdzić swoją chęć rozpoczęcia studiów poprzez złożenie dokumentów na kierunek priorytetowy w terminie 22 lipca 2024 r. - 23 lipca 2024 r. w godz. 8.00-17.00. Od 24 lipca rozpocznie się publikowanie list zakwalifikowanych do przyjęcia i list rezerwowych na pozostałych kierunkach studiów. Publikacja list i składanie dokumentów odbędzie się 4-krotnie, a ostateczne wyniki rekrutacji zostaną opublikowane 31 lipca o godz. 15:00.

Natomiast rekrutacja na studia drugiego stopnia rozpocznie się 3 września, a na zgłoszenia elektroniczne czekamy do 16 września. W dniach 18 września 2024 r. - 19 września 2024 r. odbędą się egzaminy wstępne. 21 września 2024 r. o godz. 15.00 nastąpi ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia oraz list rezerwowych (kwalifikacja z uwzględnieniem priorytetu), a 23 września 2024 r., w godz. 8.00 - 17.00 - składanie oryginałów dokumentów przez kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia. Od 24 września 2024 r. o godz. 15.00 rozpoczną się publikacje list zakwalifikowanych do przyjęcia oraz list rezerwowych wraz z możliwością złożenia dokumentów na kierunki poza priorytetem. Wyniki zostaną ogłoszone 30 września 2024 r. o godz. 15.00.